Jaka jest odprawa emerytalna?

Jest Podbicie Zaplecz Statlink 863.jpg

Wiele osób liczy na ten sam, wymarzony dzień, kiedy spokojnie wstanie rano i z zegarkiem w ręku nie będzie wykonywać każdej czynności, a później ostatkiem sił wychodzić z domu i biec na autobus. Tak emerytura już niedaleko, jednak wiele formalności trzeba załatwić zanim przejdziesz w stan spoczynku zawodowego.Obowiązki pracodawcy

Jednym z bardzo istotnych elementów jest oczywiście odprawa emerytalna. Czym rzeczywiście jest to stwierdzenie? To nic innego jak dodatkowe wynagrodzenie, której pracodawca wypłaca swojemu pracownikowi w momencie zakończenia aktywności zawodowej przed wyjściem na emeryturę. Według Kodeksu Pracy, odprawa przysługuje każdemu, któremu z powodu przejścia na emeryturę ustał stosunek pracy. Jak wysoka jest odprawa? Najczęściej jest toż jednomiesięczne wynagrodzenie, jednak pracodawca może ustalić i inną kwotę, warto jednak zwrócić uwagę, że przedsiębiorca nie może wypłacić jej gorszej niż najmniejsza miesięczna pensja pracownika.


Portal biznesowy: http://www.de4.pl/


ZUS nie zabierze Ci ani złotówki

NIe musisz się obawiać, ZUS nie ingeruje w wysokości odprawy, odprawa emerytalna po prostu nie jest opodatkowana, co w konsekwencji gwarantuje nam bardzo większą sumę pieniędzy niż w przypadku otrzymywanej pensji.

Odprawa wypłacana jest każdemu kto pracuje na umowę o pracę, nieważne w którym wymiarze godzin. Warto wspomnieć o uprzywilejowanej grupie pracowniczej, w której wysokość odprawy bywa dużo wyższa, oczywiście mowa tu o nauczycielach, samorządowcach czy też górnikach. Należy zwrócić uwagę, że pracownikom instytucji państwowych, wspomnianych wcześniej grup przysługuje często wielokrotność pensji zależnie od przepracowanych lat.

Nie wszyscy otrzymają pieniądze, osoby, które nie pracują na umowę o pracę mogą o takim świadczeniu jedynie pomarzyć, umowa o dzieło czy też umowa zlecenie nie dają nam uprawnień do pobrania odprawy. Przywilej po wieloletniej pracy jest dobrą nagrodą, która gwarantuje nam lepszy start na nieraz często głodowej emeryturze. Nie dajmy się oszukać nieuczciwym pracodawcom.